Kroměřížské Arcibiskupské gymnázium se ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci přidalo k programu letošního podzimního multižánrového festivalu-Olmützer Kulturtage a  pozvalo na půdu své školy hosty z Německa.

Z okolí Frankfurtu nad Mohanem přijeli v pondělí 7. 11. 2022 do auly školy pamětníci poválečného odsunu z Československa, aby vyprávěli o tehdejší době, a aby tak z vlastního pohledu přiblížili mladým lidem tuto dodnes ožehavou problematiku. Poutavé povídání doplněné autentickými fotografiemi a jinými materiály z válečné i poválečné doby bylo oceněno dlouhým potleskem. Děkuji moc Karlu Heinzi Keinerovi a paní Miroslavě Dvorské za milou spolupráci při přípravě akce a za finanční podporu Česko-německému fondu budoucnosti.

Mgr. Romana Popelková

 

Zde si můžete přečíst o setkání s pamětníky z pohledu zúčastněných studentů.

Dne 7.11 se na naší škole v prostorách auly uskutečnila beseda s pamětníky poválečného odsunu. Možnost účastnit se měli především žáci, kteří navštěvují německý seminář, nebo seminář moderních dějin. Přizvaní hosté pánové Adolf, Alois a paní Marie mluvili pouze německy, proto bylo paní profesorkou Popelkovou zajištěno tlumočení do češtiny, a díky tomu si besedu užili i žáci, kteří se učí například jiný cizí jazyk.

Na úvod se hosté představili a něco málo nám pověděli o sobě a svém životě. Aby měla beseda správný směr, moderovala ji pokládáním otázek bývalá žákyně naší školy Anna Zapletalová. Všichni tři pozvaní hosté Adolf, Maria i Alois se narodili v předválečné době v tehdejším Československu. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem se žilo v době války, jak si pamatují na konec druhé světové války a posléze se otevřelo téma samotného odsunu. Všichni z pozvaných hostů měli štěstí a patřili k posledním transportům, takže jejich transport byl již mnohem lidštějí a organizovanější, například dostali i polévku po cestě. Během besedy mezi námi posluchači kolovala listina se seznamem věcí a datem odjezdu transportu do Německa. Málokdo si dnes asi dokáže představit vzít se s sebou 50kg věcí na osobu a navždy opustit svůj domov a cestovat do válkou zničené země, v níž bychom ani nebyli vítaní.

Na závěr jsme byli všichni pozvaní na česko-německou pěší pouť smíření z Bělotína do Staré Vody, která přispívá ke zlepšení vztahů mezi Čechy a Němci. Atmosféra besedy se nesla v příjemném duchu a jistě by stálo za úvahu podobné besedy organizovat i v dalších letech.

Ludmila Maierová, 4.B

 

 

Dne 7.11. měli studenti semináře německého jazyka a moderních dějin možnost poslechnout si o části naší a německé historie, se kterou mnoho lidí není obeznámeno.

Výpovědi čtyř bývalých českých Němců nám pomohly získat reálné informace o této problematice. Díky ochotné absolventce AG a paní učitelce Popelkové, které setkání moderovaly a tlumočily, jsme se dozvěděli nejen o raném životě jednotlivých pamětníků poválečného vysídlení, ale i o pocitech před, během a po samotném odsunu z pohraničí.

Pro mě osobně byla přednáška velmi přínosná. Autentická svědectví mi situaci v roce 1945 přiblížila a poskytla mi přímý příklad teroru i ze strany Čechů.

Vendula Kršková, 6.S

4825

4825

4825

4825

4825