S odkazem na titulek textu kolegyně J. Svobodové bych čtenáře rád informoval o své účasti na kurzu Didáctica del espaňol ve španělské Salamance ve dnech 25. – 29. 11. 2024.
Salamanka se rozkládá na březích řeky Tormes v jinak jednotvárné kastilské krajině. Její dominantou je dvojhvězda katedrály, k níž v 16. století, když už nestačila velkému počtu věřících, přistavěli další chrám v gotickém slohu s barokní kopulí. Srdcem města je vedle katedrály historický kampus univerzity s knihovnou ve známém paláci casa de las Conchas. Na římskou minulost města upomíná most, který dosud slouží svému účelu. Plaza Mayor mnozí považují za nejkrásnější náměstí ve Španělsku, je celé obklopené podloubím, kde se prodávají knihy, protože v univerzitním městě je hlavním pokrmem poznání, ne jídlo – i když jsem ochutnal i zdejší churros, tapas, jamón, queso a vino tinto.
Salamanka je světovou metropolí ve výuce španělštiny, kam míří 16 procent cizinců, kteří se chtějí zdejší jazyk naučit (cca 25 000 zahraničních studentů ročně). Všeobecně se uznává, že obyvatelé Salamanky hovoří nejčistší a gramaticky nejsprávnější formou španělštiny, tedy kastilštinou, a studenti zde nemusejí zápasit se silným přízvukem či dialekty.
Cílem kurzu pro učitele španělštiny (devět z Itálie, Řekyně, Španěl, Polák, Čech) bylo získání nových jazykových a didaktických dovedností. Výborní lektoři zprostředkovali poznání španělské historie, literatury a kulturního kontextu, nabídli další způsoby rozšiřování slovní zásoby i osvojování gramatických zákonitostí. Naznačili i nové možnosti ve využívání moderních technologií ve výuce.
Za účinnou pomoc při realizaci studijního pobytu bych rád poděkoval koordinátorce programu Erasmus L. Fridrichové a za podporu v dalším vzdělávání ředitelství AG.
Vladimír Koutný