Po vítězství v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti (SOČ) jsem postoupil do výběru pro mezinárodní soutěže. V říjnu 2024 jsem byl spolu se Sebastianem Matouškem z Gymnázia Matyáše Lercha nominován na Taiwan International Science Fair 2025 (TISF).
V pátek 17. ledna 2025 jsme odlétali z Vídně a po 12hodinovém letu v sobotu ráno jsme přistáli nedaleko Taipeie (časový posun +7 hodin vůči ČR). Po ubytování na 5hvězdičkovém hotelu jsme navštívili nedaleký park, památník Chiang Kai-shek a chrám Lungshan.
V neděli jsme se zúčastnili kulturního výletu organizovaného TISF, na kterém jsme se poprvé setkali s dalšími soutěžícími z více než 30 zemí světa. V nedaleké vesničce jsme zavítali do muzea tradiční keramiky, ochutnali jsme kuchyni Hakka a procházeli se místními trhy. Celý pobyt nás provázelo příjemné počasí okolo 20 °C a polojasno (Taiwan se nachází na 23,5 ° severní šířky, obdobně jako Egypt či Saúdská Arábie, avšak s vlhčím tropickým klimatem).
Následující týden již začala soutěž – v pondělí jsme nachystali plakáty pro obhajobu, v úterý proběhlo oficiální zahájení, ve středu a ve čtvrtek následovala dvě soutěžní kola. TISF probíhal formou science fair – účastníci stojí u svých plakátů a představují projekt přicházejícím porotcům, případně odpovídají na jejich otázky. V pátek byl den prezentací otevřených pro veřejnost, který jsme zakončili kulturní nocí.
V sobotu 25. ledna nás čekalo vyhlášení výsledků a oficiální ukončení soutěže. V oboru Computer Science and Information Engineering jsem s projektem ChordSeqAI získal Second Award. Tento projekt se zabývá vývojem umělé inteligence a webové aplikace pro usnadnění tvorby hudby s důrazem na umělcovu vizi.
Ze soutěže si odnáším spoustu zkušeností, kontaktů na talentované středoškoláky z celého světa, kulturních výměn a nezapomenutelných zážitků. Účast na TISF byla jedinečnou příležitostí nejen pro akademický rozvoj, ale i pro navázání přátelství a vzájemnou inspiraci s vrstevníky napříč světem.
Za českou reprezentaci
Petr Ivan, 6. S