Jak nejlépe poznat kulturu jiné země? Odjet na dovolenou, najít si brigádu nebo se ubytovat u někoho místního? Třetí možnost naruby si týden před velikonocemi vyzkoušeli někteří studenti naší školy, když u sebe ubytovali studenty diplomacie ze střední školy v Herzliyi v Izraeli. Třetí ročník projektu Czechrael neměl příliš velké štěstí na počasí, o to vřelejší byl ale přístup našich studentů a jejich obětavých rodičů k jejich hostům.

Mladí lidé z Izraele měli možnost nakouknout pod pokličku života v české domácnosti (i do reálného hrnce, ve kterém se připravovaly české pokrmy), seznámili se s AG (a mnohé nám záviděli), obdivovali krásy Kroměříže a dalších míst na Moravě (uznali, že nemusí do Prahy, aby byli spokojení), ve spolupráci se svými českými protějšky vyrobili několik krátkých filmů, a na oplátku studentům 1. ročníku povyprávěli o své zemi a dokonce jim dali ochutnat různé pochutiny, které sebou na ukázku přivezli.

Naši mladí hostitelé celý týden mluvili anglicky, zjišťovali, že kulturní rozdíly nejsou nepřekonatelné, a že kde je dobrá vůle, tam spolupráce skvěle funguje.

Všichni věříme, že naše podzimní cesta do Izraele bude podobně úspěšná, a studenti AG už se jistě těší, až nakouknou pod pokličku izraelských domácností.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem účastníkům projektu Czechrael III, kteří byli opravdu výbornými průvodci českou kulturou, jejich rodinám, že jim toto umožnili, svým kolegům za průvodcování po městech moravských a studentům 3. A, kteří hosty provedli po Kroměříži. A samozřejmě AG, bez něhož by se tento skvělý projekt neuskutečnil.

Mgr. Svatava Hrdá

 2513

 

 

Další fotografie.

Czechrael III, 1. video

Czechrael III, 2. video

Czechrael III, 3. video

Czechrael III, 4. video

Czechrael III, 5. video