Připomínáme si 139. výročí narození akademického malíře a středoškolského pedagoga Aloise Boháče. Narodil se 2. února 1885 ve Volyni v Čechách. Nebyl absolventem semináře a gymnázia v Kroměříži a nestal se ani knězem. Přesto do dějin školy zasáhl.
Základním vzděláním prošel v rodné Volyni a poté pobyl jeden rok na německé měšťance ve Vimperku. Středoškolská studia absolvoval na české státní reálce v Brně a po maturitě odchází studovat do Vídně. Je přijat na Akademii výtvarných umění a pobývá v ateliéru profesora Bachera. Získává způsobilost pro středoškolskou výuku kreslení a výtvarné výchovy.
Začíná v roce 1908 ve Velkém Meziříčí, pak působí na gymnáziu v Třebíči a jeho životním mezníkem se stal pobyt v Kroměříži v letech 1916 – 1921. Působí zde na české státní reálce a právě v těchto letech také pracuje jako profesor kreslení a geometrie na arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Mezi studenty byl velmi oblíbený pro svoji laskavou povahu, ale také pro erudici, s jakou v nich pěstoval cit pro výtvarné umění. V Kroměříži se také oženil.
Jeho posledním pedagogickým působištěm bylo reformní reálné gymnázium v Karlových Varech. V Československu se schylovalo k Mnichovu a profesor Boháč, sám citlivé, ale neklidné povahy, tyto neblahé události těžce nesl. Byl raněn srdeční mrtvicí a nemohl již vyučovat. V penzi pobyl jenom krátce, v roce 1945 v důsledku své srdeční choroby umírá.
Alois Boháč byl výborný kreslíř a akvarelista. Jeho malby jsou prodchnuty dějem pohádek, fantazií a určitou bizarností ve zpracování jeho fantaskních bytostí. Kritiky umění je označován za post secesního ilustrátora, malíře tolkienovských světů.
A protože „není malých rolí“, rádi připomínáme jednoho z pedagogů- umělců naší školní historie.