V březnových dnech uplyne 85 let od smrti významného pedagoga, kněze a ředitele „Petrina“ v Bruntále, Mons. Franze Hobicha.
Patřil k poslední generaci učitelů Arcibiskupského semináře před první světovou válkou. Narodil se ve Freibergu v Sasku, ale léta studií na bohoslovecké fakultě absolvoval v Olomouci. Zde byl také roku1894 vysvěcen na kněze. Jako mnoho dalších mladých kněží byl vyslán k mladým lidem do Kroměříže coby studijní prefekt. K výchovné péči dostal pár hodin výuky náboženství, ale záhy odchází do Innsbrucku, kde po dalším studiu získává aprobaci k výuce jazyka německého a latiny. Do Kroměříže se tedy vrací jako plnohodnotný člen sboru, vyučuje němčinu, latinu a krasopis. Jako německy mluvící učitel má na starosti hlavně německé chlapce. Mezi jeho povinnosti patřila také správa rozsáhlé knihovny. Ta měla v semináři dvě části: exterior, knihovna vnější, veřejná. Měla mnoho tisíc svazků a za určitých podmínek si knihy mohli půjčovat i lidé, kteří nebyli nijak svázáni se školou. Hobich spravoval menší knihovnu, interior, která sloužila výhradně učitelům a studentům a obsahovala převážně teologické, filozofické a lingvistické texty.
Do roku 1918 patřil Franz Hobich mezi významné opory a stálice učitelského sboru, ale s koncem monarchie se mění poměry i v semináři. Nebylo možné, aby škola v ryze českém prostředí nadále hostila německé studenty. Nálady roku 1918 byly s pádem císařství a koncem války silně protiněmecké a v Kroměříži byla řada činovníků městské správy, která chtěla s německými školami ve městě skoncovat jednou provždy. Seminář si prošel i nacionálním incidentem, kdy se v roce 1918 na chodbách školy fyzicky střetli čeští chovanci s německými. To byla pro vedení školy poslední kapka, protože nacionální vášně bylo to poslední, co chtěli na pedagogických poradách řešit. Olomoucký zřizovatel rozhodl v té době velmi prozíravě. Přesunout německou část školy do německy mluvícího prostředí nové české republiky. Tedy do pohraničí. Bylo rozhodnuto zřídit obdobnou, sesterskou školu v Bruntále, a to i za cenu poklesu počtu studentů v Kroměříži. S výraznou podporou tehdejšího olomouckého arcibiskupa vzniklo „Petrinum“, nový seminář pro německy mluvící chlapce. Z Kroměříže odchází všichni němečtí žáci a s nimi většina učitelů německé národnosti. Franz Hobich odchází také a rovnou do pozice prvního ředitele německého semináře. V Bruntále bude působit až do své smrti v březnu 1939. Zcela jistě tak unikl velké vlně zatýkání a pronásledování duchovních v Sudetech, kterou gestapo spustilo hned po obsazení naší vlasti. Následovníkem Hobicha na ředitelském postu se stal P. Karl Schrammel, který byl gestapem zatčen a před koncem války popraven.
Hobichovo literární dílo tvoří řada drobných prací a z nich si zaslouží pozornost zejména „Bruchstück der kaiserchronik aus Kremsier“.