Pedagogové a prefekti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži
Vážení přátelé,
představujeme Vám druhou část knihy Kapitoly z dějin moravské církve, tentokráte zaměřenou na profesory a prefekty Arcibiskupského chlapeckého semináře.
V předchozí knize bylo vysvětleno, že seminář nebyl jenom místem, kde se vzdělávali budoucí kněží, ale že měl značný přesah – společenský, teologický a především intelektuální. Vycházeli z něj budoucí kněží i vynikající reprezentanti civilních povolání. Vždy na této cestě museli být nejdřív ti, kteří vědomosti předávali. Profesoři a prefekti.
Tito lidé, sami absolventi nejlepšího vzdělání, které tehdejší Evropa nabízela, nejenom učili a vychovávali, ale sami byli muži vědy. Věnovali se tehdy velmi populárnímu cestování po Evropě, konali vzdělávací přednášky pro veřejnost, komponovali, psali literaturu, zabývali se politikou apod.
Tak z kroměřížského semináře vzešla řada intelektuálů Moravy 19. a první poloviny 20. století.
Pro bližší vhled je zapotřebí seznámit čtenáře se stručným vývojem školství za habsburského mocnářství a v době první republiky. Také je záhodno vysvětlit postavení a kariérní řád učitelstva. Tato malá část textu nebude pro čtenáře příliš záživná a lze ji přeskočit.
Libor Ondráček
autor
1. část
2. část
3. část
4. část
5. část
6. část
7. část
8. část
9. část
10. část
11. část
Pedagogové a prefekti z kroměřížského semináře
Vysílání rádia Proglas v úterý 12. 1. 2021 v 22.00 hodin – záznam rozhovoru s autorem knihy najdete zde.
Rozhovor s historikem a učitelem dějepisu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži Liborem Ondráčkem nad jeho novými knihami Kapitoly z dějin moravské církve I a II, s akcentem na osobnosti působící v letech 1856–1950 v Arcibiskupském chlapeckém semináři a gymnáziu v Kroměříži – cestovatele, skladatele, literáty, politiky či duchovní.